Uszczelniacz akrylowy – właściwości i zastosowanie w pracach remontowych

0
23
Uszczelniacz akrylowy – właściwości i zastosowanie w pracach remontowych

Akryl to popularny uszczelniacz, który ma szerokie zastosowanie w pracach remontowo-budowlanych. Do czego dokładnie służy i jak go wykorzystać? Sprawdź i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni produkt.

Co to jest uszczelniacz akrylowy?

Uszczelniacze akrylowe przypominają z wyglądu silikon, ponieważ również są zapakowane w kartusze zakończone dyszą. Podobnie jak silikon należą do kategorii chemii budowlanej, jednak ich zastosowanie jest nieco inne. Akryl to rodzaj uszczelniacza, którego podstawowym przeznaczeniem jest wypełnianie szczelin oraz rys. Masę tego typu nakłada się na najróżniejsze podłoża budowlane, również na porowate powierzchnie takie jak beton, cegła, ceramika, gips i drewno. Dzięki temu, że jest neutralny chemicznie, nie trzeba obawiać się negatywnych skutków, takich jak np. korozja.

Akryl tworzy trwale elastyczną i bardzo plastyczną masę uszczelniającą, dlatego jest wykorzystywany przy wszelkich szczelinach. Co ważne, ma też dużą odporność na skurcz w trakcie wiązania. Warto przy tym pamiętać, że akryl nie nadaje się do stosowania na materiałach narażonych na dłuższy kontakt z wilgocią. Dlatego zazwyczaj jest używany wewnątrz budynku.

Sprawdź także:  Simon 54 – Nowoczesne i Funkcjonalne Rozwiązania Elektryczne dla Twojego Domu

Rodzaje mas akrylowych i ich zastosowanie

Pod pojęciem akrylu budowlanego kryją się różne rodzaje produktów, które możesz wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

  • akrylowa masa szpachlowa do wygładzania i likwidacji rys,
  • akryl malarski,
  • akryl do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych,
  • akryl do uzupełniania tynków,
  • akryl ognioochronny.

Wszystko to przekłada się na szerokie zastosowanie akrylu. Uszczelniacz akrylowy szybko stworzy wytrzymałą fugę akrylową, a także uzupełni szpary powstałe między różnymi powierzchniami. Niweluje w ten sposób nieszczelności i pęknięcia, zapewniając wysoką trwałość i estetyczny wygląd. Akryl nadaje się też do wypełniania szczelin konstrukcyjnych w przypadku elementów dekoracyjnych, np. wokół schodów lub sztukaterii.

Jak wybrać odpowiedni uszczelniacz akrylowy?

Aby masa akrylowa jak najlepiej spełniła swoje zadanie, istotny jest wybór odpowiedniego produktu. Jeśli szukasz uszczelniacza o szerokim zastosowaniu, który jest neutralny chemicznie i łatwy w stosowaniu, warto zwrócić uwagę na Akryl Premium Bostik Perfect Seal. To plastyczno-elastyczny uszczelniacz akrylowy gwarantujący doskonałą przyczepność. Produkt jest dedykowany złączom konstrukcyjnym i dekoracyjnym (m.in. wokół schodów, wewnętrznych parapetów i ścian). Przy pomocy uszczelniacza akrylowego wypełnisz pęknięcia w ścianach lub sufitach, a także uszczelnisz naroża i połączenia z płyt g-k, list wykończeniowych, cokołów, rozet oraz wiele innych.

Sprawdź także:  Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

Uszczelniacz akrylowy od Bostik jest łatwy w profilowaniu, a całkowite utwardzenie następuje nawet w ciągu 1 dnia (maksymalny czas to kilka dni). Ważna cecha produktu to także malowalność bez rys i spękań, co wpływa na atrakcyjny wygląd.

Nakładanie uszczelniacza akrylowego krok po kroku

Jak stosować uszczelniacz akrylowy? Zacznij od odpowiedniego przygotowania powierzchni, na którą zamierzasz nałożyć produkt. Powinna być sucha, czysta oraz wolna od kurzu, łuszczących się powłok malarskich lub innych zanieczyszczeń. Jeśli zamierzasz aplikować akryl na bardzo porowate lub chłonne powierzchnie (np. gips lub piaskowiec), należy je wcześniej zagruntować. Jak to zrobić? Rozcieńcz akryl z wodą w proporcji 1:2 i zagruntuj podłoże oraz sprawdź przyczepność.

Kolejny krok to zabezpieczenie powierzchni wokół wypełnianej szczeliny taśmą malarską. Następnie zdejmij aplikator i odetnij końcówkę kartusza powyżej gwintu. Kiedy się z tym uporasz, nałóż ponownie aplikator oraz obetnij go pod kątem 30°/45° na szerokość spoiny. Po wypełnieniu spoiny od razu usuń taśmę malarską, a po 7 minutach wygładź fugę wilgotnym palcem.

Wykorzystaj akryl w pracach wykończeniowych

Uszczelniacz akrylowy to niezastąpiony produkt podczas prac remontowo-budowlanych. Przy pomocy akrylu uzupełnisz szpary między różnorodnymi materiałami, zlikwidujesz nieszczelności czy pęknięcia, a także wypełnisz spoiny w systemach tzw. suchej zabudowy. Wybierając odpowiedni akryl, zwróć uwagę na przyczepność, elastyczność oraz szerokie zastosowanie. Świetnym wyborem będzie plastyczno-elastyczny uszczelniacz Akryl Premium Bostik Perfect Seal. Przekonaj się, ile satysfakcji dają samodzielne remonty i do dzieła!

Sprawdź także:  Wybór idealnych płytek na schody, taras lub balkon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj