Leczenie prywatne systematycznie staje się coraz bardziej popularne. Powodów takiego stanu rzeczy należy upatrywać w rosnących kolejkach do lekarzy specjalistów, ograniczeniu kontraktów zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ponad to braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są najważniejsze zalety i wady leczenia prywatnego? Jakich lekarzy mamy za mało w naszym kraju?
Czas oczekiwania na wizytę u lekarza
Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA pokazują, że aby skorzystać z usług wybranego specjalisty Polacy zmuszeni są czekać średnio aż 4 miesiące. To o przeszło dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej czekamy na poradę od endokrynologa – do dwóch lat. Niewiele lepiej przedstawia się to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Kolejnym kłopotliwym elementem w procesie leczenia są badanie diagnostyczne. Tu przybliżony czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Wykonanie artroskopii stawu biodrowego to zadanie, na które trzeba założyć ponad dwa lata. Niemal cały rok trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a niewiele powyżej pół roku na badanie bezdechu śródsennego.
Długi czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w naturalny sposób działa na niższą efektywność procesu dalszego leczenia. Niepokojący jest także fakt złożonego dostępu do wiedzy na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może przekładać się na pogłębianie schorzenia. Warto uzmysłowić sobie także, że wstępna diagnoza to dopiero początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Niejednokrotnie okazuje się, że w w kolejnym etapie leczenia niezbędna jest wizyta u innego specjalisty, gdzie ponownie trzeba czekać w długiej kolejce. W przypadku leczenia państwowego od chwili pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia finalnego badania może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Wszystkie te kłopoty z powodzeniem może zniwelować leczenie prywatne.
Zalety i wady leczenia prywatnego
Skrócony czas oczekiwania na badania i leczenie to najważniejszy z atutów leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego lekarza to raptem kilka tygodni, a czasami można się umówić z godziny na godzinę. Umożliwia to efektywne leczenie i zdecydowanie zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Kolejne zalety leczenia prywatnego to:
- Elastyczność przyjęć – lekarze prywatni dostosowują swój grafik do potrzeb pacjentów. Nie ma problemu z wizytami po godzinach pracy.
- Wybór placówki medycznej oraz lekarza prowadzącego – to my wybieramy komu zaufamy. Możemy w ten sposób uchronić się od kontaktu ze specjalistą, który nie nie posiada najlepszej opinii w środowisku. Ponad to z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych odsetek pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest całkiem spory. Prywatne placówki mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ciągłe ich doszkalanie. Pomocny w doborze danego eksperta jest portal BliskiLekarz.pl , który nie tylko pozwala zapoznać się z wiadomościami medycznymi i innowacyjnymi technikami leczenia, lecz również pomaga w odszukaniu właściwego profesjonalisty.
- Sprzęt medyczny – placówki prywatne dbając o jakość usług zmuszone są do ciągłej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Wpływa to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Dodatkowo niektóre procedury, które posiadają reputację nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych placówkach, można przeprowadzić praktycznie bezboleśnie.
- Komfort wizyty – zasadniczo różni się także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo zaplanowanego przyjęcia, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to architektura przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im wyposażenie, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w dużej mierze nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
- Skierowanie – korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej, nie jest wymagane posiadanie skierowania od doktora POZ czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak EKG, USG czy rezonans magnetyczny możemy wykonać bez skierowania, co przyczynia się do ograniczenia całego procesu leczenia.
- Możliwość wykupienia abonamentu – coraz więcej pracodawców wykupuje pakiety medyczne, które umożliwiają elitarne leczenie swoich pracownikom wraz z członkami rodziny.
Wybór prywatnej opieki zdrowotnej łączy się z koniecznością zapłaty za każdą usługę. Za badanie trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Także dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wiążą się z wydatkami. W przypadku skomplikowanego leczenia, zakończonego operacją i hospitalizacją, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są bardzo wysokie. Czasami jednak, gdy jedyną opcją na zachowanie szans na wyzdrowienie pozostaje zapłata, leczenie prywatne pozostaje najlepszą drogą wyjścia.
Jakich specjalistów brakuje w Polsce?
Wybór prywatnego leczenia jest mocno sprzężony z czasem oczekiwania na wizytę u specjalisty przyjmującego w ramach NFZ. Zgodnie z danymi firmy Manpower, która badała niedobory w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Wysoko na liście znajdują się także specjaliści od chorób płuc, neurolodzy oraz ginekolodzy. Już teraz Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ten trend ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na zwiększającą się lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie przyjmują pacjentów w Polsce, to osoby po 45 roku życia.
Jeszcze pesymistyczniej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie wszechstronni i młodzi specjaliści nie chcą się przenosić. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są wynagrodzenia lekarzy, które poza granicami kraju kształtują się na konsekwentnie wyższym poziomie. Między innymi właśnie migracja zarobkowa wpływa na wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z kluczowych narzędzi nakłaniania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który każdego dnia aktualizowany jest przez ekspertów z branży medycznej.