Rodzaje zbiorników na wodę i ich zastosowanie

0
441

Zapewnienie sobie dostępu do wody jest jednym z poważniejszych problemów z jakimi musiała sobie radzić ludzkość właściwie od zarania dziejów. Wraz z rozwojem techniki zyskiwaliśmy co prawda nowe możliwości, jednak nawet w obecnych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez stałego dostępu do tego cennego zasobu.

Zabezpieczenie dostaw wody

W dzisiejszych czasach potrzeba ta jest najczęściej zaspokajana przez gęste sieci wodociągowe, które są w stanie zapewnić na tyle dużą podaż wody pitnej czy tej używanej do celów przemysłowych, że właściwie większość z nas nawet nie uświadamia sobie istnienia problemu. Co jednak jeśli nastąpi awaria sieci?
Problemom mogącym wyniknąć z podobnego scenariusza można zaradzić w bardzo prosty sposób. Mianowicie poprzez instalację zbiorników mających zabezpieczyć dostawy wody w ekstremalnej sytuacji.

Takie urządzenia możemy najprościej podzielić na zbiorniki wody pitnej i zbiorniki, w których gromadzi się wodę nieprzeznaczoną do spożycia (np. mającą służyć chłodzeniu instalacji czy do innych celów przemysłowych).

Czym charakteryzują się zbiorniki wody pitnej?

Zbiorniki do magazynowania wody pitnej charakteryzują się przede wszystkim tym, że ich konstrukcja musi gwarantować, że woda przechowywana w ich wnętrzu będzie się nadawała do spożycia. Krótko mówiąc, takie urządzenia musi odizolować wodę od zanieczyszczeń zewnętrznych, uchronić ją przed „psuciem się”, jak również gwarantować, że woda nie wejdzie w reakcję z samym zbiornikiem lub też taka reakcja nie spowoduje, że stanie się niezdatna do picia.
Największe z takich zbiorników można do dziś spotkać w podziemiach niektórych miast, a ich zadaniem jest dostarczenie wody mieszkańcom w momencie wystąpienia kryzysu.

Sprawdź także:  Apartamenty na sprzedaż Meksyk - zainwestuj w nieruchomości!

Do celów codziennego użytkowania stosuje można jednak bez problemu zastosować zbiornik do wody pitnej o zdecydowanie mniejszej pojemności, ale na tyle duży, żeby zaspokajał potrzeby budynku czy instalacji, do której został użyty.

W handlu dostępne są urządzenia właściwie o dowolnej pojemności i kształcie, dzięki czemu bardzo łatwo można dobrać zbiornik odpowiedni do naszych celów.
W przypadku zbiorników mających magazynować wodę do innych zastosowań niż cele spożywcze, wymagania są zdecydowanie mniejsze. Zwykle znaczenie ma tylko odpowiednia pojemność i nie przykłada się tyle uwagi do zabezpieczenia zawartości zbiornika przed możliwością skażenia. Nie dziwi więc, że bardzo wiele takich zbiorników to zbiorniki otwarte. Takie instalacje charakteryzują się zwykle większą pojemnością (chociaż niekoniecznie) i nieco niższą ceną biorąc pod uwagę cenę jaką trzeb by zapłacić za możliwość zmagazynowania jednego litra wody.

Różnica w cenie nie jest jednak na tyle znacząca, żeby nie można pokusić się w niektórych przypadkach na instalację zbiornika, który jednocześnie może pełnić funkcję magazynu wody pitnej jak i tej używanej do innych celów.

Sprawdź także:  Kolorowe stopki - dlaczego warto je nosić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj